Jak stan zębów przyszłej mamy wpływa na rozwój ciąży?


Próchnica, kamień nazębny, krwawiące dziąsła – wszystko to może zagrażać nienarodzonemu dziecku. Z uwagi na fakt, że nie każdy zabieg stomatologiczny jest bezpieczny do wykonywania w czasie ciąży, konieczne jest zadbanie o zęby jeszcze przed jej rozpoczęciem.

Infografika_Ciąża_a_zęby

Rozwój dziecka w okresie prenatalnym w ogromnym stopniu zależy od sposobu życia matki oraz jej troski o własne zdrowie. Niezadbana jama ustna może poważnie zaszkodzić nienarodzonemu maluszkowi. Szczególnie groźna w tym przypadku jest zaawansowana próchnica dotykająca miazgi zęba. Sprawia ona, że ząb staje się otwartą raną powodującą wysiew bakterii do krwi przyszłej mamy, a tym samym do organizmu dziecka. Z tego powodu wszystkie ubytki powinny zostać wyleczone jeszcze przed jego poczęciem. Jeżeli jednak zdarzy się, że w czasie ciąży ząb będzie wymagał interwencji stomatologicznej, należy jak najszybciej zgłosić się do dentysty, który wybierze odpowiednią metodę leczenia.

Jeszcze przed zajściem w ciążę warto usunąć kamień nazębny, gdyż jest on jedną z przyczyn zwiększających ryzyko występowania próchnicy i stanów zapalnych dziąseł. W późniejszym okresie, dziąsła kobiety stają się dodatkowo rozpulchnione i skłonne do krwawień.

Z uwagi na drażliwe dziąsła, kobiety często zaniedbują higienę jamy ustnej ograniczając szczotkowanie. Jest to bardzo duży błąd – nie wolno zapominać, że próchnica potrafi się rozwinąć
w ciągu dwóch tygodni. Zalecamy (każdemu pacjentowi) używanie miękkich szczoteczek lub sonicznych, które nie podrażniają dziąseł, lekko je masując, a dodatkowo są najbardziej skuteczne
w codziennej profilaktyce. Uzupełnieniem higieny jamy ustnej powinny być płukanki stomatologiczne wzmacniające zęby
i dziąsła – powiedział dr Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Infografika_Ciąża_a_zęby2

Ból zęba, będący następstwem braku odpowiedniej higieny jamy ustnej, potrafi być dotkliwy. Jednak zwalczenie go u przyszłej mamy lub kobiety już karmiącej piersią jest szczególnie trudne, w tym czasie niewskazane jest stosowanie środków przeciwbólowych. Dbałość o systematycznie wizyty u dentysty jeszcze przed zajściem w ciąże, pozwoli uniknąć konieczności zażywania leków w czasie jej trwania.

Zdarza się, że kobiety, w trosce o uzębienie swojej nienarodzonej jeszcze pociechy stosują fluor
w formie doustnej. Przyjmowany w czasie ciąży nie ma wpływu na poprawę stanu zębów u dzieci.

Warto pamiętać, że pomimo postępu technologicznego i obecnie wykorzystywanych metod radiografii cyfrowej nie da się wykluczyć negatywnego wpływu promieniowania rentgenowskiego
na rozwój dziecka. Najbardziej niebezpieczny pod tym względem jest pierwszy trymestr. W tym okresie dziecko jest bardziej podatne na oddziaływanie promieniowania RTG. Dlatego w czasie wizyty stomatologicznej kluczowe jest poinformowanie lekarza dentysty o ciąży.

W czasie ciąży kobietom odradza się także wybielanie zębów. Promieniowanie ultrafioletowe przy wybielaniu przyczynia się do rozkładu kwasu foliowego istotnego dla rozwoju m.in. układu moczowego i neurologicznego dziecka, a składniki wybielające mogą być toksyczne dla płodu.

Kobieta powinna zadbać o to, aby w momencie zajścia w ciążę jej zęby były w pełni zdrowe. Oprócz ograniczeń związanych z wykonywaniem zabiegów stomatologicznych w czasie ciąży niewskazany jest także długi pobyt kobiety na fotelu dentystycznym, który poprzez specyfikę swojego kształtu negatywnie wpływa na krążenie krwi matki i dziecka – mówi lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.


„Lekcja stomatologii” to inicjatywa Fundacji „Nadzieja dla Zdrowia” oraz NZOZ Prima-Dent w Warszawie, której celem jest pozytywne wpłynięcie na świadomość, a docelowo na stan i przyszłość uzębienia Polaków oraz wyeliminowanie stresu stomatologicznego. W ramach kampanii organizowane są między innymi lekcje edukacyjne dla przedszkoli, szkół, uniwersytetów trzeciego wieku oraz przedsiębiorstw, w czasie których uczestnicy zapoznawani są z technikami dbania o zdrowie jamy ustnej oraz redukcji stresu stomatologicznego. Kampania została objęta patronatem honorowym Rzecznika Praw Dziecka, Pracodawców RP, Mazowieckiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Burmistrza Dzielnicy Mokotów, Burmistrza Dzielnicy Praga Północ, Wydziału Lekarsko – Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Warszawskiego, Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii oraz patronatami medialnymi Stomatologii Współczesnej, infoDENT24.pl, Nowej Stomatologii, Dental Radia, Art of Dentistry oraz Asystentki i Higienistki Stomatologicznej. Akcja promocji zdrowia jamy ustnej u dzieci i młodzieży pod hasłem „Lekcja stomatologii” prowadzona jest od 1999 roku. Do tej pory wzięło w niej udział już ponad 30 tysięcy uczniów.

 

Źródło: materiały prasowe